Compact Fire Resistant Metal Fab Homes Camp Steel Shelter Building 8.28m
Basic Properties
Place of Origin:
Shandong
Brand Name:
Lida
Certification:
ISO / CE
Trading Properties
Minimum Order Quantity:
500 sq
Payment Terms:
L/C, T/T
Specifications
| Feature: | Soundproof/ Rust Proof/Earthquake Resistant/Waterproof/Heat Insulated | Material: | Steel |
| Material: | Q195/Q235/Q345 | Size: | L5800mm × W5980mm × H2580mm |
| Weight: | Approximately 4000kg | Flooring: | Laminate Board (18mm) |
| Windows: | Aluminum Windows | Door: | Steel Door |
| Wall Material: | 75mm Sandwich Panel | Name: | T Model Prefab House |
| High Light: | metal fab homes camp,camp steel shelter building,steel shelter building 8.28m |
||
Product Description
Portable Prefab House - Easy Transport Fire Resistant Outdoor Camp Shelter
Lida prefab houses are constructed using light steel framing with insulated sandwich panels for walls and roofs. These structures offer excellent thermal insulation with options including polystyrene, polyurethane, rock wool, and fiber glass sandwich panels.
The standard K model prefab house features modular construction with 1.8-meter sections connected by bolts. Designed for durability and reusability, these structures can be assembled and disassembled over six times with a service life exceeding 15 years.
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Type | T Model Prefabricated House |
| House Depth | 5.56m, 6.23m, 8.28m or custom sizes available |
| House Width | N × K × 1.8m (N = 5,6,7,...; K = 1.8m) |
| House Height | Single floor, double floor, or three floors |
| Design Load | Roof load: 0.50 KN/m² Wind load: 0.45 KN/m² Floor load: 1.5 KN/m² Snow load: 0.15 KN/m² |
| Service Life | 10-15 years |
| Main Column | C section steel |
| Roof Truss | C section steel |
| Roof & Wall Purlin | C section steel |
| Roof Panel | EPS, fiber glass, rock wool, or PU sandwich panel |
| Wall Panel | EPS, fiber glass, rock wool, or PU sandwich panel |
| Window | PVC, aluminum alloy, or custom options |
| Door | Sandwich panel, wood, PVC with glass, aluminum alloy frame, security door, or custom options |
| Floor Plywood | 18mm high-quality plywood |
| Floor Leather | 1.5mm PVC floor covering |
| Electric System | Sockets, switches, lights, cables, and accessories |
| Plumbing System | Pipes, basin, toilet, and connection accessories |
| Installation Accessories | Glass glue, nails, edge cover, AC rack, general bolts, anchor bolts |
Product Images
